Zielony las
To naturalny producent dla tego sklepu
Wierzba
Wierzba biała, w. srebrna, w. pospolita (Salix alba L.) – gatunek drzewa należący do rodziny wierzbowatych. Rodzimym obszarem jej występowania jest Europa, Azja i Afryka Północna (Algieria, Maroko), rozprzestrzenia się też gdzie indziej. Nie występowała w Skandynawii, Irlandii i Szkocji, ale została tam sprowadzona i jest sadzona jako roślina ozdobna. W Polsce pospolita na całym terytorium. Zazwyczaj rośnie na brzegach rzek, przy rowach bądź innych miejscach o bardzo wilgotnym podłożu.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wierzba_bia%C5%82a
Autor zdjęcia: André Karwath CC BY-SA 2.5
Szyszka sosnowa
Osadzone na krótkich szypułkach, zamknięte są małe i zielone, niekiedy zakrzywione, wąskojajowate, z czasem otwierają się i przybierają kształt szerokojajowaty, brązowieją. Osiągają od 3 do 7 cm długości. Osadzone pojedynczo lub po 2–3 obok siebie. Tarczki łusek (apofyza) romboidalne, różnorodnie wykształcone – od płaskich po stożkowate z niewielkim wyrostkiem (piramidką).
Żródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sosna_zwyczajna
Autorzy zdjęć:
1. (zielona) PublicDomainPictures
2. (zamknięta) bodorjnos
3. (otwarta) Hans
Brzoza
Brzoza (Betula L.) - rodzaj drzew i krzewów należący do rodziny brzozowatych. Obejmuje trudną do sprecyzowania liczbę gatunków, ponieważ w obrębie rodzaju łatwo powstają mieszańce międzygatunkowe o trudnym do ustalenia statusie taksonomicznym. Wyróżnia się zazwyczaj ok. 30–60 gatunków, ale też w niektórych bazach taksonomicznych za zaakceptowane uznaje się już ponad 100 gatunków.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/BrzozaAutorzy zdjęć:
1. LoggaWiggler
2. C. Weber freeimages.com
Świerk
Świerk pospolity jest uznawany za drugie (po jodle) najwyższe rodzime drzewo europejskie - w sprzyjających warunkach może on osiągać nawet ponad 60 m wysokości.
Źródło: https://www.wlin.pl/las/atlas-drzew-i-krzewow
Autorzy zdjęć:
1. CC BY-SA 2.0
2. Qgroom GFDL, CC BY-SA 3.0;
3. Pixeleye
Jodła
Jodła (Abies Mill.) - rodzaj zimozielonych drzew z rodziny sosnowatych (Pinaceae Lindl.). Obejmuje co najmniej 48 gatunków występujących na półkuli północnej - najczęściej we wschodniej Azji oraz Ameryce Północnej. W Polsce naturalnie rośnie jodła pospolita (Abies alba Mill.). W Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz na Roztoczu rosną bory jodłowe.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jod%C5%82a
Autorzy zdjęć:
1. Crusier GFDL
2. Daderot
Lipa
Lipa (Tilia) – rodzaj długowiecznych drzew należący do podrodziny lipowatych. Rosną w umiarkowanej strefie półkuli północnej. Zalicza się do niego ok. 30 gatunków. Gatunkiem typowym jest Tilia europaea L.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/LipaAutor zdjęcia: Krappweis freeimages.com
Grab
Grab (Carpinus L.) – rodzaj drzew z rodziny brzozowatych i podrodziny leszczynowych Coryloideae (w niektórych systemach klasyfikacyjnych okrytonasiennych wyłączany w odrębną rodzinę Stylocerataceae lub leszczynowatych). Na świecie występuje ok. 40[3] gatunków, przede wszystkim w Azji Wschodniej i Ameryce Północnej. W Polsce dziko rośnie tylko grab pospolity C. betulus. Niektóre gatunki bywają uprawiane.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/GrabAutor zdjęcia: Willow GFDL, CC BY 2.5
Olsza
Olsza, olcha (Alnus Mill.) - rodzaj drzew i krzewów z rodziny brzozowatych (Betulaceae A. Gray). Według różnych źródeł zalicza się do niego od 25 do 44 gatunków. Występują one naturalnie w strefie umiarkowanej i borealnej półkuli północnej, na wschodzie jej zasięg występowania dociera do indyjskiego stanu Asam i Azji Południowo-Wschodniej. Gatunkiem typowym jest A. glutinosa (L.) Gaertn.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/OlszaAutor zdjęcia: Willow GFDL, CC-BY 2.5
Czeremcha
Czeremcha (Padus Mill.) – w niektórych, zwłaszcza dawnych, systemach klasyfikacyjnych rodzaj roślin z rodziny różowatych. W nowszych ujęciach traktowana raczej jako podrodzaj w obrębie rodzaju śliwa (Prunus). Obejmuje około 20 gatunków.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czeremcha_(roślina)Autor zdjęcia: AnRo0002