Olsza
Olsza, olcha (Alnus Mill.) - rodzaj drzew i krzewów z rodziny brzozowatych (Betulaceae A. Gray). Według różnych źródeł zalicza się do niego od 25 do 44 gatunków. Występują one naturalnie w strefie umiarkowanej i borealnej półkuli północnej, na wschodzie jej zasięg występowania dociera do indyjskiego stanu Asam i Azji Południowo-Wschodniej. Gatunkiem typowym jest A. glutinosa (L.) Gaertn.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/OlszaAutor zdjęcia: Willow GFDL, CC-BY 2.5
Jesion
Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior L.) – gatunek drzewa należący do rodziny oliwkowatych. Występuje naturalnie na większości obszaru Europy i w Azji Zachodniej (Liban, Syria oraz Kaukaz i Zakaukazie). W Polsce jest pospolity na całym obszarze.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jesion_wynios%C5%82y
Autor zdjęcia: Andrew CC BY 2.0
Topola
Topola (Populus L.) – rodzaj drzew z rodziny wierzbowatych (Salicaceae Mirb.). Zalicza się do niego 35 gatunków, spośród których typowym jest Populus alba L. W Polsce występują trzy rodzime gatunki topoli: topola czarna, topola biała i topola osika. Topole czarna, biała i szara występują głównie w lasach łęgowych dużych dolin rzecznych, osika natomiast jest rozpowszechniona w lasach liściastych i mieszanych na terenie praktycznie całego kraju.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/TopolaAutor zdjęcia: AnRo0002
Buk
Buk (Fagus L.) – rodzaj drzew z rodziny bukowatych obejmujący 9–10 gatunków[3]. Występują one głównie w strefie umiarkowanej na półkuli północnej. W Polsce występuje w stanie naturalnym tylko buk zwyczajny (Fagus sylvatica L.). Uprawianych jest kilka gatunków obcych i liczne odmiany ozdobne buka zwyczajnego. Gatunkiem typowym jest Fagus sylvatica L.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/BukAutor zdjęcia: martaposemuckel
Brzoza
Brzoza (Betula L.) - rodzaj drzew i krzewów należący do rodziny brzozowatych. Obejmuje trudną do sprecyzowania liczbę gatunków, ponieważ w obrębie rodzaju łatwo powstają mieszańce międzygatunkowe o trudnym do ustalenia statusie taksonomicznym. Wyróżnia się zazwyczaj ok. 30–60 gatunków, ale też w niektórych bazach taksonomicznych za zaakceptowane uznaje się już ponad 100 gatunków.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/BrzozaAutorzy zdjęć:
1. LoggaWiggler
2. C. Weber freeimages.com
Wiąz
Wiąz (Ulmus L. ) - rodzaj drzew, rzadziej krzewów z rodziny wiązowatych (Ulmaceae), obejmujący co najmniej 40 gatunków. Występują w strefie umiarkowanej półkuli północnej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/WiązAutorzy zdjęć:
Grab
Grab (Carpinus L.) – rodzaj drzew z rodziny brzozowatych i podrodziny leszczynowych Coryloideae (w niektórych systemach klasyfikacyjnych okrytonasiennych wyłączany w odrębną rodzinę Stylocerataceae lub leszczynowatych). Na świecie występuje ok. 40[3] gatunków, przede wszystkim w Azji Wschodniej i Ameryce Północnej. W Polsce dziko rośnie tylko grab pospolity C. betulus. Niektóre gatunki bywają uprawiane.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/GrabAutor zdjęcia: Willow GFDL, CC BY 2.5
Kasztanowiec
Kasztanowiec (Aesculus L.) – rodzaj drzew, rzadziej krzewów należących do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Obejmuje ok. 25 gatunków pochodzących z południowo-wschodniej Europy, Ameryki Północnej oraz Azji wschodniej. W Polsce wszystkie uprawiane gatunki są introdukowane przez człowieka. Gatunkiem typowym jest kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/KasztanowiecAutor zdjęcia: ayla87 freeimages.com
Lipa
Lipa (Tilia) – rodzaj długowiecznych drzew należący do podrodziny lipowatych. Rosną w umiarkowanej strefie półkuli północnej. Zalicza się do niego ok. 30 gatunków. Gatunkiem typowym jest Tilia europaea L.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/LipaAutor zdjęcia: Krappweis freeimages.com